Життя у Грузії: вчора, сьогодні і завтра

Республіка Грузія вийшла зі складу СРСР, ставши суверенною державою, в квітні 1991 року. Її історія протягом багатьох століть була нерозривно пов’язана з Російською імперією, частиною якої вона стала в далекому 1783 році. З тих пір пройшло чимало подій, радісних і трагічних. Що собою являє сучасна Грузія, яке там життя людей?

Знайомимося ближче: сучасна Грузія

Республіка Грузія розташована в західній частині Закавказзя, на східному узбережжі Чорного моря. З півдня її сусідами є Туреччина та Вірменія, зі сходу – Азербайджан, з півночі – Росія. Територія Грузії займає 69700 кв. км., що ставить її на 118 місце в світі за площею з 193 країн. Без Південної Осетії і Абхазії вона ще менше – 57 200 кв. км. Чорноморське узбережжя в межах Грузії простягнулося на 308 км, на її території багато відомих курортів, туристична галузь відіграє не останню роль в економіці країни.

Спочатку Республіка Грузія входила до складу СНД. У 2009 вона покинула його за власною ініціативою.

Природні умови на території Грузії різноманітні. Крім чорноморського узбережжя, є ще снігові гори Кавказу і виноградні долини Колхіди. Цю землю оспівували ще поети і мандрівники Давньої Греції. Історія Грузії йде корінням в темряву тисячоліть, вона сповнена подій і легенд.

Грузія – невелика і дуже колоритна країна

Клімат і екологія

Клімат Грузії м’який і комфортний. На сході країни він субтропічний, а на заході – середземноморський. Різкого поділу між ними немає. З півночі країну захищають від холодних вітрів гори Кавказу. Середня температура у січні становить +5о С, в липні повітря прогрівається до комфортних + 24о С. Опадів випадає багато, від 1000 до 2500 мм на рік.

Екологічна ситуація в останні роки починає викликати побоювання. Під загрозою знищення опинилися густі ліси, вік яких обчислюється сотнями років. Сьогодні відновлення зеленого вигляду – завдання номер один для Мінекології Грузії.

В країні чисте повітря, прозорі холодні гірські річки, екологічно безпечні продукти. Недарма вона рясніє довгожителями, а побажання кавказького довголіття завжди асоціюють з Грузією.

 

Населення

Останній перепис проводився в країні в 2014 році. Її результати говорять про те, що сьогоднішню Грузію населяє 3 млн 730 тис. чоловік. За чисельністю населення вона посідає 121 місце в світі з 197.

Грузини і нацменшини на території Грузії

У республіці проживають понад 30 національностей. Грузини становлять понад 83% населення, на другому місці – азербайджанці (6,7%), на третьому – вірмени (5,7%). Етнічні росіяни знаходяться на четвертому місці в Грузії за чисельністю (1,9%). Українців набагато менше – всього 0,2% від загальної кількості населення країни. Найбільшими національними групами також є осетини (1%), греки (0,3%) і чеченці (0,2%).

Міністр Мірза Давітая, який займається в уряді Грузії питаннями грузинської діаспори за кордоном, оцінює кількість грузин, які залишили батьківщину з економічних та інших причин, в 1 млн 600 тис. чоловік. За його словами, це викликає великий жаль, оскільки значна частина населення країни (понад 40%) змушена була покинути батьківщину в пошуках кращого життя. Грузинські громади існують не тільки в Росії, але і далеко за її межами – в США, Великобританії, Іспанії. Грузинські іммігранти допомагають один одному на чужині, часто можна спостерігати невеликі підприємства, що належать грузинам, в яких працюють тільки представники грузинської нації.

Більшість населення країни складають етнічні грузини

Специфіка Грузії полягає в тому, що, незважаючи на велику кількість різних національностей, що проживають на її території, вони практично не змішуються між собою. Саме тому, більшості з них вдалося зберегти національну самобутність до цих пір .

Грузинська православна церква вважається однією з найстаріших у світі.

Тривалість життя

Середня тривалість життя в Грузії становить 74,5 роки. За цим показником країна знаходиться на 92 місці в світі з 193. Грузинські чоловіки в середньому живуть 70,2, а жінки – 78,8 років. Середня тривалість життя в Грузії не дуже велика. Але в країні багато окремих довгожителів, які давно відзначили свій столітній ювілей. Як правило, вони живуть в гірських районах країни.

Найдовше грузини живуть в гірській місцевості

“Служба швидкої допомоги цілком пристойна, але про безкоштовної допомоги люди вже забули. На жаль, безкоштовну медицину в Грузії скасували. Так, швидка допомога приїде, укол лікар зробить, але у шпиталь відвезуть тільки при наявності грошей. Перебування хворих у стаціонарі обходиться дуже дорого , хоча рівень догляду примітивний. У Тбілісі вперше зустрілася з такою аномалією, як продаж таблеток і капсул поштучно. В будь-якій аптеці продадуть одну або три таблетки будь-якого лікарського засобу. Цей факт наочно демонструє, наскільки низька купівельна спроможність багатьох грузинів. “
Наталія Сахно

Економіка

Особливо важкими для країни були перші роки після розпаду СРСР. Непередбачувані політичні зигзаги і збройні конфлікти загальмували розвиток. Подальші реформи, іноді діаметрально протилежні, не завжди досягали своєї мети. З огляду на тісний зв’язок грузинської економіки з російською, вкрай негативний вплив на неї зробила криза 1998 року, а потім і війна 2008. В подальшому кілька разів змінювалися економічні моделі країни, які сильно залежали від політичної кон’юнктури.

У сьогоднішній Грузії реальний сектор економіки вимагає подальшого розвитку, імпорт в чотири рази перевищує експорт. При цьому 30% експорту не є продуктом роботи реального сектора економіки. Грузинське суспільство орієнтоване на споживання.

До Грузії ввозяться іноземні автомобілі з метою подальшого перепродажу, при цьому власне автомобілебудування в країні відсутня.

У 2018 році в економіку країни збільшилося надходження іноземних інвестицій. Керівництво докладає зусиль з викорінення корупції та поліпшення умов для бізнесу. За рівнем економічної свободи Грузія займає 23 місце з 187 країн світу. Тому є небезпідставна надія на зменшення рівня безробіття і загальне поліпшення економічної ситуації. Реалізуються нові проекти, стартапи за участю іноземного капіталу. Основними інвесторами грузинської економіки в 2018 році стали Азербайджан, Туреччина та Об’єднане Королівство. Сьогодні тривають переговори з потенційними інвесторами з Китаю.

Відео: Грузія після реформ

Податки

Законодавство Республіки Грузія передбачає значну кількість податків, які стосуються і підприємців, і фізичних осіб. ПДВ становить 18%, прибутковий податок – 20%, податок на прибуток – 15%. Також в Грузії кожен власник нерухомості зобов’язаний щорічно поповнювати держбюджет країни на 1% від її балансової вартості, незалежно від цільового використання. Підприємцям слід сплачувати також особливий податок, що становить 1% від балансової вартості транспорту, техніки та іншого майна.

Також існують податок на азартні ігри, акцизний збір на тютюнові та алкогольні вироби.

Як зараз живуть звичайні люди в Грузії

Спокійним і безтурботним життя сьогоднішнього громадянина цієї країни не назвеш. Згідно з соціологічним опитуванням, який проводиться періодично грузинською владою спільно з американським Національним демократичним інститутом, 66% населення країни не задоволене актуальною економічною та політичною ситуацією.

Вплив радянського менталітету не так помітно в сьогоднішній Грузії, як в деяких середньоазіатських пострадянських республіках. Грузинська РСР завжди була дещо привілейованої в складі СРСР. У масовій свідомості радянських людей вона асоціювалася з чорноморськими курортами, сніговими піками Кавказу, апельсинами і запальним грузинським темпераментом. Сьогоднішня Грузія зовсім не відповідає цьому стереотипу. Чорноморські курорти країни стали малолюдними, а економіка вимагає серйозних і системних реформ.

Рівень життя і місце країни в міжнародному рейтингу

За рівнем ВВП країна займає 113-е місце в світі (з 187). На кожного жителя припадає 9630 долара валового внутрішнього продукту.

Сьогодні понад 365 тисяч жителів знаходяться за офіційною межею бідності. Це трохи менше десятої частини всього населення. Місячний прожитковий мінімум на сім’ю з чотирьох осіб – 127 доларів (290 ларі). Високим його явно назвати не можна. При цьому середній дохід тієї ж сім’ї в місяць становить близько 176 доларів (400 ларі). Можливостей здійснення великих покупок, придбання нерухомості або поїздок на закордонні курорти практично немає.

За даними МВФ за 2018 рік серед пострадянських країн Грузія займає середнє положення за рівнем ВВП на душу населення.

Одна з основних проблем сьогоднішньої Грузії – масове безробіття. Знайти роботу в республіці складно, а хорошу тим більш проблематично. Для молодого покоління Грузії безробіття стало справжнім лихом. Найбільший його рівень спостерігається серед молоді віком від 25 до 35 років. Саме ця категорія населення не змогла отримати належної освіти і зайняти гідне місце на ринку праці. Це змушує молодих і перспективних людей залишати батьківщину в пошуках роботи. Трудова міграція з Грузії в останні роки досягла свого піку. Значна частина виїхала в Росію. З середини 2018 року рівень офіційного безробіття пішов на спад. Незважаючи на це, в кінці 2018 офіційно безробітними продовжують залишатися більше 25% працездатного населення. Знаходяться на обліку в службі зайнятості платять близько 20 ларі на місяць. Виплати проводяться щомісячно протягом півроку.

Сьогодні в Грузії розроблені і впроваджуються на державному рівні бонусні програми, покликані стимулювати грузинського роботодавця до працевлаштування випускників вищих навчальних закладів країни, які не мають досвіду роботи.

Найбільш затребувані сьогодні на ринку праці програмісти і фахівці в галузі сільського господарства. Ситуація в економіці не радує, але в селі її можна назвати просто патовою. У попередні роки грузинська молодь намагалася отримати престижні професії юриста або економіста. Робота в сільському господарстві не вважається такою, тому дефіцит кваліфікованих кадрів у цій сфері сьогодні просто катастрофічний.

Статистичні дані говорять про високий ступінь тінізації економіки держави. Офіційну заробітну плату отримують не більше третини. Для інших існує робота без оформлення і зарплати «в конвертах». І то, якщо говорити про великі міста. У грузинській провінції ситуація взагалі бентежить.

Заробітні плати

Рівень зарплат в Грузії сьогодні відстає від середніх по регіону. І якщо поступово з’являються робочі місця, то доходи поки що не ростуть. Висока конкуренція на ринку праці пов’язана з низькою оплатою. Рости вона може виключно в ситуації, коли підприємець змушений її піднімати. А у грузинських бізнесменів сьогодні вибір кадрів досить широкий. Проте іноземні фахівці, затребувані в окремих галузях економіки, можуть розраховувати на цілком рейтингову оплату своєї праці.

 

Грошова одиниця країни – грузинський ларі

Довідка: 1 долар США дорівнює 2,69 грузинських ларі.

 

У 2018 році відбулося чергове підвищення заробітної плати для бюджетників. Стабільно отримують зарплату держслужбовці, особливо високі оклади в грузинській поліції. Наприклад, офіцер патрульної поліції отримує близько 400 доларів США. Чимало, за місцевими мірками, платять і військовим.

Найбільша середня зарплата в недержавному секторі економіки в 2018 році зафіксована у працівників банківської сфери. В цілому розмір середньої заробітної плати для різних професій виглядає наступним чином:

 • співробітники банківських установ – 1 477 ларі;
 • державні службовці – 1046 ларі;
 • співробітники транспортних підприємств – 875 ларі;
 • зайняті в промисловому виробництві – 843 ларі;
 • будівельники – 812 ларі;
 • працівники торгівлі – 665 ларі;
 • медпрацівники – 508 ларі;
 • педагоги – 423 ларі;
 • робочі сільського господарства – 364 ларі.

Найменшою зарплатнею можуть похвалитися зайняті в розважальній сфері, готельному господарстві, працівники барів і ресторанів. Але вони, як правило, крім зарплати мають чайові і різні бонуси, що не входять в офіційну статистику.

На даний момент в Грузії відсутнє поняття мінімальної заробітної плати. Влада країни тільки збираються на законодавчому рівні вирішувати це питання.

“Що стосується роботи. В ІТ-секторі відчувається кадровий голод тому в країні є іноземні фахівці, в основному українці, росіяни і турки. Зустрічаються європейці, особливо французи. Вітається знання англійської мови, знайти можна через сайти в інтернеті або на місці. Безліч вакансій сіс. адмінов у великих готелях і казино. “
Андрій

Ситуація в охороні здоров’я та освіті

До 2016 року лікарі і педагоги не були обтяжені великими зарплатами. Після підняття в 2016 році окладів працівникам бюджетної сфери ситуація змінилася в кращу сторону. Сьогодні лікар «швидкої допомоги» отримує в середньому 1000 ларі на місяць, значно збільшилася оплата праці середнього і молодшого медичного персоналу. Водії «швидкої» також отримують близько тисячі ларі, значно розширено і оновлений автопарк. За рік в країні набагато збільшилася оперативність і ефективність служби екстреної медичної допомоги.

Зарплата вчителя у Грузії пропорційна навантаженню

Педагоги також отримали істотну надбавку до зарплати. До підняття зарплати деяких категорій педагогів становили всього 60 ларі. Тепер введена надбавка в 500 ларі вчителям окремих високогірних районів країни, а середньостатистичний викладач заробляє 405 ларі (171 долар). Заробітна плата педагога прямо пропорційна його навантаженню на ниві освіти, кваліфікації, наявності класного керівництва і специфіці праці. Також існує кілька державних програм, метою яких є підвищення якості освіти за рахунок впровадження нових західних технологій. Беручи участь у них, вчителі мають додаткові надбавки до окладу, які досягають тисячі ларі.

Як живуть пенсіонери

Грузинські чоловіки виходять на пенсію за віком в 65 років. Жінки – на п’ять років раніше. Розмір пенсійного забезпечення в країні, звичайно, не дозволяє людям, які віддали десятки років праці на благо батьківщини, ні купити новий автомобіль, ні подорожувати по світу. Мінімальна пенсія за віком в республіці становить 160 ларі, це 68 доларів.

Проте пенсія в країні регулярно підвищується. Найближчим часом планується збільшення виплат вдвічі. Що, втім, також не дозволить грузинським пенсіонерам насолоджуватися видами Парижа або пірамідами Гізи. На сьогоднішній день кількість пенсіонерів в країні обчислюється 703 тисячами осіб. Плановане подвійне збільшення розміру пенсії потребує додаткового навантаження на державний бюджет в 12-13 мільйонів доларів.

Життя грузинських пенсіонерів небагате, багатьом доводиться підробляти

Які ціни в магазинах Грузії

Говорячи про ціни в Грузії, не можна не згадати про відсутність різниці у вартості товарів і послуг в різних регіонах країни. Правда, в приморських містах вони традиційно трохи вище.

Фрукти і овочі коштують в Грузії приблизно так:

 • кілограм абрикосів – 1,5 ларі;
 • кіло персиків – 1 ларі;
 • інжир – 1,6 ларі;
 • кавун – 0,5 ларі;
 • диня – 1 ларі;
 • молода картопля – 1 ларі;
 • огірки – 1,3 ларі;
 • помідори – 1,5 ларі.

Вартість деяких основних продуктів:

 • лаваш – 1 ларі;
 • кілограм сиру сулугуні – близько 9 ларі;
 • літр молока – 1,4 ларі;
 • буханець хліба – 0,5 ларі;

Харчування в ресторанах не можна назвати дуже дорогим. Обід із трьох страв в ресторані середньої руки обійдеться в 20-35 ларі. Існують елітні ресторани, в яких широко представлені страви національної грузинської кухні. Ціна на обід в них незрівнянно вище. У країні добре розвинена мережа закладів громадського харчування, схожих на старі радянські їдальні, але з набагато більш нав’язливим сервісом. У них можна пообідати якісно і недорого.

Грузія маленька, але дуже колоритна країна. Народна грузинська легенда з цього приводу говорить: до того моменту, коли бог роздавав землі народам, грузини чомусь не встигли. Він розсердився на них, сказавши, що їх народ ніколи не буде мати власної землі. Але заповзятливі і комунікабельні грузини змогли домовитися. Вони пригостили Всевишнього вином, він подобрішав і віддав їм найкращі землі, які залишав для себе.

Скільки коштує нерухомість

Ціна квадратного метра в новобудові Тбілісі складе близько 650 доларів в спальному районі. Той же метр в центрі міста обійдеться в два рази дорожче. Оренда однокімнатної квартири на задвірках грузинської столиці полегшить кишеню наймача на 200 доларів, в центрі – на 400 і більше. Ціна квадратного метра в курортному Батумі більше – 2 955 доларів. Оренда житла в цьому місті значно вище, ніж в Тбілісі або Кутаїсі. Ціна квадратного метра на гірськолижних курортах прирівнюється до столичної (750-1600 доларів). Сьогодні рентабельно купувати нерухомість в приморських містах країни (Кобулеті, Поті) і на гірських курортах (Гудаурі, Бакуріані). У попередні кілька років спостерігалося падіння цін на нерухомість. Але в 2016 намітилася тенденція до поступового подорожчання. Тому, якщо в країні не відбудеться ніяких катаклізмів, то в майбутньому ціни значно зростуть, особливо в приморських районах країни.

Відео: Відгук російської емігрантки про життя в Грузії

Де сьогодні краще жити: міста і провінція

Де найкраще жити в Грузії?
Відповідь проста: там, де сьогодні є робота.

Найбільш рейтинговими містами в Грузії вважаються Батумі і Тбілісі. Перше пропонує широкі можливості в курортній індустрії, а друге може запропонувати достатню кількість вакансій в різних сферах. Саме в столиці зосереджені головні офіси компаній, банків і основні держустанови, співробітники яких отримують найвищі зарплати. Приморські ж міста дають можливість їх жителям отримувати дохід за рахунок здачі житла в оренду відпочиваючим.

Батумі славиться розвиненою курортною індустрією

Життя в сільській місцевості не представляє сьогодні особливих перспектив, враховуючи плачевний стан галузі. Сільський житель практично не має вибору при пошуку роботи. Найбільш високий дохід отримують фермери. Невблаганна статистика констатує, що близько 70% сільського населення живуть за принципом натурального господарства, розвинений бартерний обмін.

Середня зарплата в Тбілісі становить 1120 ларі, в грузинському селі – 352 ларі. Реальний дохід жителів приморських міст об’єктивно визначити складно, оскільки велика частина грошей в курортній індустрії крутиться «в тіні».

Відео: Тбілісі – враження і ціни

Транспорт

Транспортна система країни добре розвинена ще за радянських часів. Асфальтовані автомобільні дороги Грузії мають довжину 2700 км. До 2018 року майже всі магістралі республіки пережили капітальний ремонт. На багатьох грузинських автомагістралях чашка кави, поставлена ​​під час руху на передню панель автомобіля, проїде на ній десятки кілометрів, не проливши а ні краплі. Відмінний стан більшості автошляхів з лишком компенсується злісним порушенням правил дорожнього руху місцевими водіями. Грузинські водії жартують: якщо хтось дотримується правил, то він явно не грузин, а іноземець. До хаосу індійських і африканських доріг тут ще далеко, але людині, яка звикла їздити за правилами, в Грузії доведеться непросто. Пішоходи теж не вирізняються законослухняністю. Часто можна спостерігати стада домашніх тварин, переганяється пастухами через дороги в самих невідповідних місцях.

Більшість автомобільних доріг Грузії в отличном состоянии

До сих пір існує проблема з незаконною торгівлею бензином сумнівної якості такими ж сумнівними особистостями на грузинських дорогах. Мережа автозаправок розвинена нерівномірно, тому є території, що відчувають певний дефіцит палива, чим і користуються спекулянти.

Залізниці країни електрифіковані, поїзди далекого прямування і приміські електрички ходять нормально. Автобусне сполучення також не викликає нарікань.

Росіяни в Грузії

Сьогодні етнічні росіяни компактно проживають у великих містах країни. У сільській місцевості вони складають не більше одного відсотка жителів, а у високогірних районах взагалі відсутні. У столиці країни частка етнічних росіян близько 10%, в Батумі – більше 6%. Половина росіян республіки живе в Тбілісі.

Єдиною державною мовою Грузії є грузинська. Нею ведеться вся документація, викладання в школах, середніх і вищих навчальних закладах країни.

Російська використовується як мова міжнаціонального спілкування. Якщо до грузинів звертаються російською, то більшість з них із задоволенням переходять на неї, демонструючи досить великий словниковий запас. Але слід зазначити значну різницю у володінні нею мешканцями міст та сільської місцевості. Городяни розмовляють російською вільно, іноді навіть без акценту. Жителі ж сільських і високогірних районів країни розуміють загальний зміст сказаного. При цьому часто самі не можуть висловити думку російською.

Положення етнічних росіян в сьогоднішній Грузії не можна назвати привілейованим. Заповнення вакансій проводиться переважно грузинами, тому росіянину знайти роботу в цій країні складно подвійно. Після 2008 року на деякий час міжнаціональні відносини вкрай загострилися. Але це тривало відносно недовго. Тому сьогодні бути росіянином і розмовляти російською в Грузії можна практично вільно. Значну частину етнічних росіян, які проживають в Грузії, складають військові пенсіонери, які отримали житло після виходу у відставку. В цілому російське населення Грузії швидко старіє, серед його представників переважає літнє покоління.

Для перетину грузинського кордону ні громадянам Росії, ні громадянам України віза не потрібна. Вони можуть перебувати в цій країні без неї 90 днів.

Відео: Російська мова в Грузії

Перспективи розвитку

Уряд Грузії розробив нову економічну модель, яку планується впровадити до 2020 року. В її основі лежить все те ж суспільство споживання і поступовий розвиток реального сектора економіки.

Грузія впевнено тримає курс на інтеграцію в європейський економічний простір і вихід на західні ринки. Це сприяє притоку західних інвестицій, створенню нових проектів і будівництву підприємств, на яких буде використовуватися дешева (поки що) робоча сила.

Сільське господарство республіки планується підняти на високий рівень виробництва залученням інвестицій і кваліфікованих іноземних фахівців. Особливо важливими міжнародними партнерами та інвесторами Грузії, крім країн ЄС, є США і КНР.

Аналітики прогнозують, що до 2020 року Грузія матиме рівень життя пересічного громадянина, який можна порівняти з рівнем життя в Болгарії або Румунії. Але він буде значно нижче, ніж, наприклад, в Латвії чи Естонії.

Своє майбутнє Грузія пов’язує з євроінтеграцією

Життя в сьогоднішній Грузії неоднозначне. З одного боку, зараз країна переживає не найкращі часи. З іншого, динаміка її розвитку за останній рік, можливість різкого економічного стрибка, зростання цін на нерухомість і надходження іноземних інвестицій говорять про блискучі перспективи Грузії в недалекому майбутньому.

Автор: Сергій Крятченко